Baigiantis metams ir artėjant Šv. Kalėdoms į adventinę popietę „Balto angelo sapnas“ rinkosi suaugusiųjų klasių mokiniai ir mokytojai. Norėjosi pabūti kartu, pasiklausyti prasmingų pasakojimų, prisiminti vaikystės ir jaunystės Kūčias bei Kalėdas. Apie Advento papročius ir tradicijas susirinkusiems papasakojo mokytojos Judita Alšauskienė ir Edita Bugenienė.

Iš tikrųjų, mūsų protėviai labai vertino ir gerbė šį laikotarpį, todėl buvo laikomasi papročių, paisoma draudimų ir tikima burtais, išsipildančiais adventiniu laikotarpiu ir Kūčių naktį. Popietės dalyviai klausėsi įvairių draudimų, prisiminė švenčių tradicijas savo šeimose, mielai dalyvavo žaidimuose ir būrimuose.Nuo senų laikų lietuviai ant adventinio vainiko degdavo keturias žvakes, simbolizuojančias keturias Advento savaites, kurių metu nesilinksmindavo, nešokdavo, neruošdavo didelių šeimyninių švenčių, daug pasninkaudavo. Ilgais Advento vakarais kaimynai susiburdavo didesnėse trobose, kur daugiau jaunimo. Vyrai pančius vydavo, vyžas pindavo, drožinėdavo. Moterys verpdavo, ausdavo ir plunksnas plėšydavo. Jaunimas žaisdavo adventinius žaidimus. Visi giedodavo adventines giesmes. Spėdavo orus: jei Adventas šaltas – vasara bus karšta; jei žvaigždėtos naktys – žmonės gerai sugyvens; jei atodrėkis – rugiai gerai žydės.

Buvo prisimintos ir eglutės puošimo tradicijos. Senovės lietuviai eglių nepuošdavę blizgančiais žaisliukais ar įmantriomis žėrinčiomis girliandomis, papuošalus gamindavę iš šiaudų, popieriaus, odos, siūlų ir t.t. Čia merginos ir moterys parodydavo savo sugebėjimus bei fantaziją. Mažesni vaikai darydavo paprastesnius papuošalus, pavyzdžiui, iš popieriaus karpydavo angelus.

Popietės dalyviai buvo pakviesti papuošti kalėdinę eglutę žaisliukais iš natūralių medžiagų. Ant eglutės kabino saldainius, kankorėžius, obuoliukus ir riestainius.

Technologijų mokytoja Judita Alšauskienė pasakojo, jog tikima, kad žmogų nuo pat sielos užgimimo mamos įsčiose šiame pasaulyje visur lydi angelas. Daugelyje kalėdinių legendų ir tikrų istorijų yra minimi angelai. Visur jie vaizduojami kaip labai mielos žmogiškos būtybės, dažniausiai vaikų pavidalo, tik apdovanotos sparnais. Šiandien angelas – neatsiejamas adventinio laikotarpio ir Šv. Kalėdų simbolis, reiškiantis nemirtingumą, dorybę, nekaltybę, meilę, gerumą ir dangišką prigimtį.

Vadovaujami mokytojos Juditos Alšauskienės, mokiniai ir mokytojai kvilingo technika iš balto popieriaus gamino angeliukus, kuriuos galėjo parsinešti dovanų savo namiškiams ir artimiesiems. Kvilingas - tai dekoravimas susuktomis popieriaus juostelėmis. Susukant popieriaus juosteles specialiu sukimui skirtu prietaisu, galima pasigaminti originalias atvirutes, aksesuarus Šv. Kalėdų eglutei. Kvilingo technika yra nesudėtinga, tačiau gautas rezultatas būna džiuginantis.

Renginiui baigiantis niekas neskubėjo skirstytis – popietės dalyviai šnekučiuodamiesi gėrė arbatą bei vaišinosi kūčiukais, vaisiais ir kitokiais skanėstais, dalinosi įspūdžiais, rašė kalėdinius sveikinimus ir linkėjimus.

Informaciją pateikė Edita Bugenienė

Nariai
108
Straipsniai
468
Straipsnių peržiūros
1219316

Prisijungimas

Joomla templates by Joomlashine